Zalety systemów off-grid: Bezprzerwowe zasilanie:
Systemy off-grid nie są zależne od zewnętrznych systemów. Dla użytkownika oznacza to tyle, iż kiedy sieć energetyczna ma awarię, my możemy cieszyć się w pełni funkcjonalną własną instalacją.
Brak opłat za prąd:
Dzięki odcięciu się od sieci energetycznej nie ma konieczności opłacania stałych składek sieci energetycznych. Ogranicza to opłaty związane z korzystaniem z energii elektrycznej do zera.
Łatwa instalacja:
Do założenia instalacji off-grid nie potrzeba wykwalifikowanych monterów. System można z powodzeniem zamontować samemu przy pomocy podstawowych narzędzi. Ogranicza to dość znacznie całkowity koszt inwestycyjny.
Dostęp do energii elektrycznej tam, gdzie nie ma sieci energetycznej lub jest mocno zawodna:
Wszędzie tam, gdzie są problemy z energią elektryczną bądź nie ma jej wcale, systemy off-grid zapewniają stały dostęp do prądu.
Czysta energia i ochrona środowiska:
Znaczna część energii w sieci elektrycznej pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej ograniczamy ślad węglowy, który powstałby przy korzystaniu z konwencjonalnych źródeł energii.
Niezakłócona produkcja instalacji fotowoltaicznej:
W związku z nieprzystosowaniem infrastruktury energetycznej w Polsce pod co raz większą liczbę instalacji fotowoltaicznych, znacznie ograniczane są ich możliwości. W niektórych regionach Polski sieć jest przepełniona, w związku z czym napięcie w niej rośnie i produkcja z instalacji fotowoltaicznych nie jest przyjmowana. W systemie off-grid z magazynem energii całość produkcji nie przechodzi przez sieć – jest zużywana na potrzeby własne. Dzięki temu maksymalizuje się uzyski z własnej instalacji.
Wady systemów off-grid: Większy koszt inwestycji w porównaniu do instalacji on-grid:
Nieodłącznym elementem instalacji off-grid są akumulatory. Współczesna technologia dość mocno ograniczyła koszty ich produkcji, jednak nadal stanowić one będą ok. 50% całkowitego kosztu inwestycji.
Konieczność przewymiarowania instalacji źródeł odnawialnych:
Z uwagi na losowość występowania źródeł odnawialnych (energia słoneczna i wiatrowa), istnieje konieczność ich przewymiarowania w celu zapewnienia sobie dostatecznej ilości energii w dni o ograniczonych możliwościach produkcji.
Brak możliwości przechowywania dowolnej ilości energii:
Dla indywidualnego prosumenta można założyć, iż sieć energetyczna stanowi magazyn energii o nieskończonej pojemności. W przypadku instalacji off-grid istnieje możliwość przechowywania ilości energii nie większej niż nominalna pojemność zastosowanych akumulatorów. Konieczność wymiany akumulatorów w okresie od kilku do kilkunastu lat:
Każdy typ akumulatora ulega stopniowej degradacji na przestrzeni czasu. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych (GEL, AGM itp.), okres trwałości w zależności od parametrów eksploatacji waha się w granicach od 1-4 lat. Akumulatory litowo-jonowe w zależności od technologii, w której zostały wyprodukowane, w instalacji fotowoltaicznej mogą pracować nawet ponad 10 lat.