Akumulatory do fotowoltaiki – wszystko, co musisz wiedzieć

akumulatory do fotowoltaiki od Breeze Energies

Energia słoneczna jest jednym z najczystszych i najbardziej nieograniczonych źródeł energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych możliwe jest pozyskiwanie czystej energii w efektywny sposób. Jednak, aby móc korzystać z tej energii także w godzinach bezsłonecznych lub magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii, potrzebne są akumulatory. Zastanawiasz się, jakie cechy powinien posiadać optymalny magazyn energii? Jaka powinna być jego technologia wykonania, napięcie nominalne czy wydajność akumulatora? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem.

Akumulator fotowoltaiczny – jak działa magazyn energii?

Akumulatory do fotowoltaiki są używane do przechowywania energii elektrycznej wygenerowanej (pozyskanej z otoczenia) przez panele słoneczne. Głównym zadaniem akumulatorów jest gromadzenie nadwyżki energii wyprodukowanej w ciągu dnia i uwalnianie jej w nocy lub w czasie niewystarczającego nasłonecznienia. Dzięki temu można korzystać z energii słonecznej przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych. W zależności od zastosowanych technologii produkcyjnych wyróżnia się m.in. akumulatory litowo jonowe, akumulatory kwasowo ołowiowe, ale także mniej oczywiste systemy, takie jak żelowe akumulatory solarne. Warunki pracy akumulatora determinują zakup danego typu. Niżej wskazujemy, jakie jest zastosowanie akumulatorów żelowych, off-grid, hybrydowych i innych rodzajów magazynów energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę.

Magazyny energii - od Polskiego producenta Breeze Energies

Nowoczesny akumulator w instalacji fotowoltaicznej, czyli w pełni bezobsługowa bateria

W zależności od miejsca zamieszkania oraz warunków panujących na zewnątrz, użytkownicy posiadają różne potrzeby dotyczące użytkowania banków energii. W wielu przypadkach zasadnym kryterium wyboru będzie duża pojemność akumulatora, dzięki której można zgromadzić pokaźne nadwyżki wyprodukowanej energii. Niekiedy ważna będzie optymalna sprawność i wydajność akumulatora, która pozwoli na maksymalnie korzystne wykorzystanie jego możliwości po pełnym rozładowaniu. W takim systemie działa m.in. w pełni bezobsługowa bateria sporządzona w nowoczesnej technologii deep cycle. Pozwala ona przywrócić pełną sprawność magazynu nawet ze stanu całkowitego wyczerpania (są to tzw. akumulatory głębokiego rozładowania). W kontekście tradycyjnych systemów energii pełne rozładowania zwykle zmniejsza wydajność cykli ładowania.

Co warto wiedzieć przed stosowaniem akumulatorów? Wybierz odpowiedni akumulator!

Na rynku dostępne są różne typy akumulatorów do fotowoltaiki, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Banki energii stosowane są w wielu systemach: instalacjach off grid czy w typie hybrydy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów baterii są akumulatory litowo-jonowe, które oparto o zastosowanie nowoczesnych technologii. Warto wybrać najwyższej jakości akumulatory, dostosowane do posiadanej instalacji i sieci energetycznej. Wydajność akumulatora, technologia wykonania czy napięcie nominalne w tym kontekście może być zmienne i dopasowane do konkretnych potrzeb użytkownika. Wybierając akumulator litowo-jonowy zwróć uwagę na pojemność nominalną. Wybór pojemności akumulatora to:

Magazyny energii fotowoltaicznej

Akumulatory hybrydowe – technologia wykonania i instalacja akumulatorów

Hybrydowość to technologia wykonania systemu w połączeniu z dwóch teoretycznie niekomplementarnych ze sobą części. Tak jest w przypadku systemów hybrydowych w fotowoltaice, gdzie wykorzystuje się zalety baterii litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych w jednej konfiguracji. Zalety akumulatorów hybrydowych nie ograniczają się jedynie do tego, iż jest to pewien kompromis polecany do zastosowania w starszych systemach. Korzystną cechą są także ceny akumulatorów i technologia wykonania, co przekłada się na możliwość zaoszczędzenia kosztów energii w przyszłości.

Akumulatory żelowe – co daje zastosowanie żelu? Akumulator Tuborg Hobby, akumulatory AGM, akumulatory Trojan

Akumulatory żelowe mają specjalnie przygotowany elektrolit, który ma półpłynną formę. Co to oznacza? W tego typu akumulatorach Elektrolit ma postać żelu zamiast cieczy, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wycieku czynnika na zewnątrz. Jest to w dodatku w pełni bezobsługowa bateria, w przypadku której nie trzeba martwić się o regularne uzupełnianie elektrolitu np. podczas mroźnej zimy. Zastosowanie żelu zamiast cieczy pozwala także na montaż baterii w niekoniecznie płaskiej pozycji, a także bezpieczne transportowanie urządzenia. Akumulator wykonany w tej technologii posiada wszystkie wymagane parametry, które pozwalają na jego efektywny montaż w ramach wybranego systemu fotowoltaicznego. Najbardziej wydajne akumulatory gromadzą energię w każdych warunkach, nawet po osiągnięciu stanu głębokiego rozładowania akumulatora. Zaletą żelowych akumulatorów jest także to, że gęsty czynnik jest bardziej odporny na zamarzanie, co pozwala na pewniejsze magazynowanie energii elektrycznej.

banki energii - czyli systemy magazynowania energii z Fotowoltaiki od Breeze Energies

Systemy do gromadzenia energii z fotowoltaiki – czy można je rozwijać?

Skalowalność niektórych systemów, takich jak magazyny energii Breeze, pozwala na systematyczną rozbudowę ich możliwości. To pożyteczna właściwość, dzięki której użytkownik nie jest zmuszony wymieniać całą instalację w przypadku osiągania niezadowalających parametrów. W przypadku instalacji wykorzystujących akumulatory systemu Breeze, rozbudowa banków energii następuje wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Oznacza to, że poszczególne moduły bateryjne można dołączać po pewnym czasie, np. po upływie kilku lat od zastosowania pierwszych urządzeń. Rozwiązania bateryjne Breeze posiadają także szereg przydatnych funkcji typu PowerControl czy PowerAssist. Technologia znacząco zwiększa wytrzymałość i wydajność, także w kontekście tymczasowego, spotęgowanego zapotrzebowania.

akumulatory do fotowoltaiki od Breeze Energies

Po więcej informacji zapraszamy cię na stronę producenta: https://breeze-energies.com/

Akumulatory do fotowoltaiki, czyli przydatna nadwyżka prądu

Akumulatory do fotowoltaiki są nieodzownym elementem instalacji fotowoltaicznych, umożliwiającym magazynowanie energii elektrycznej i korzystanie z niej w godzinach bezsłonecznych. Wśród wielu rodzajów akumulatorów część z nich cechuje nowoczesna technologia wykonania czy wysoka wydajność akumulatora. Wybór akumulatorów powinien być ściśle związany z możliwościami systemu solarnego. W wielu przypadkach zaleca się inwestycję w akumulatory typu żelowego, co znacząco zwiększa wytrzymałość tego rodzaju banków energii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktów bateryjnych do zastosowania fotowoltaicznego, koniecznie odwiedź niniejszą podstronę produktową.

Polecane dla Ciebie